Özgür Bedenler Sağlık Malzemeleri San. ve Tic. Ltd.Şti.
ozgur-bedenler-hakkimizda
Özgür Bedenler Merdiven Asansörleri ve Araç Sistemleri

1981 yılında kurulan InterDost Depo Sistemleri Limited Şirketimiz zaman içerisinde asansör sistemleri, taşıma ve kaldırma makinaları konusunda uzmanlaşmıştır. 2000 yılından itibaren engellinin ulaşılabilirliği konusunda yatırımlarını arttıran şirketimiz bu konuda faaliyet gösteren ayrı bir şirketi kurmayı ve ana şirket üzerindeki iş yoğunluğu yükünü azaltmayı planlamıştır. Bu nedenle Özgür Bedenler, kalıcı ya da geçici engelleri olan, fiziksel yeterliliği olmayan insanların yaşamlarını kolaylaştırıp hayattan zevk almalarını ve yaşam standartlarını yükseltip engelleri aşmalarını sağlayacak çözümler üretmek ve bu konularda hizmet vermek amacıyla 2004 yılında kurulmuştur.
Bu amaçla çözüme en uygun alet, ekipman, makine ve cihazların üretimini, ithalatını ve satışını yaparak, aynı zamanda bu konularda danışmanlık da yapan şirketimiz; engelliler konusunda ayrım yapılmaması, herkes gibi engellilerin de haklarının olduğu ve bu haklara sahip olmaları için birlikte hareket edilmesi ve herkesimin bu konuda eğitim alması gerekliliği gerçeğinin de bilinciyle engelli olsun olmasın tüm insanları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek konusunda da büyük çaba sarf etmekte ve bunu bir görev kabul etmektedir. 

İlk ürünü ve imalatı olan Aqualift Havuz Asansörünü de bu amaçla; havuza girmekte zorlanan kilolu, yaşlı veya engelli insanların havuza girişlerini kolaylaştıracak olan Aqualift Havuz Asansörünü Türkiye’de ilk defa üretmis ve patentini almıştır. Gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazesini hızla geliştirmiş ve ihtiyaç duyulan bir çok ürünü engellilerin kullanımına sunmuştur.
Hasta transfer sistemleri, hasta taşıma liftleri, hasta transfer tahtaları, yatak tutunma barları, tekerlekli sandalyeler, engelli tutunma barları, baston ve yürüteçler Aqualift’ten sonra Özgür Bedenler’in ürettiği diğer ürünlerdir.

Özgür Bedenler, özellikle engelli asansörleri, engelli araç sistemleri,engelli transferi ve mobilite konusunda uzmanlaşmış Türkiye'deki ilk ve tek firmadır. Engellilerin araca binmesinden aracı kullanmasına kadar, araç içerisinde konforlu ve güvenli seyehat etmelerini sağlayan bütün ekipmanları bulabileceğiniz tek ve yegane adrestir. Yine engellilerin merdivenleri aşmaları ve yüksek yerlere ulaşabilmeleri konusunda en fazla çözümü bulabileceğiniz adrestir.

Engelli ürünlerinin yanında otellere yönelik engelli odası ekipmanları ile havuz ekipmanlarının yanı sıra hastane ekipmanları ve rehabilitasyon merkezi ekipmanları da ürün yelpazesi içerisinde bulunmaktadır.

Özgür Bedenler engellilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi ve bu amaçla ihtiyaç duyulan ürünleri en yüksek kalitede ve uygun şartlarda sunmayı kendine misyon edinmiştir.
Vizyonumuz, engellilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve engellerin aşılması konusunda danışılan, güvenilen, tüm engellilerin yaşamına fark ve renk katan bir şirket olmaktır.
Ürettiğimiz ve sattığımız tüm ürün ve hizmetler ile tüm çabalarımız engellilerin konforu ve yaşamlarını kolaylaştırmak, onların Özgür olmalarını sağlamak içindir.

Her zaman “Özgür” kalmanız, Özgür yaşamanız dileğiyle…

Özgür Bedenler..!

Bedenler Özgür :)


Hikayemiz:
Özgür Bedenlerin kuruluş hikayesini genel müdürümüz sayın Serdar Özdil’den dinleyelim:
Bildiğiniz gibi 1981 yılından beri InterDost olarak asansör, hidrolik istifleme, taşıma, kaldırma makinaları üretiyoruz ve bu konuda uzmanız.

2004 yılının ılık bir ilkbahar akşamı televizyonda kanalları geziyordum ve engelliler ile ilgili bir programla karşılaştım. Programın ana teması ve sloganı “Dalmak özgürlüktür” gibi birşeydi. Kendimde amatör dalgıç olduğum için program dikkatimi çekti ve seyretmeye başladım. Program, Türkiye’de Bodrum beldesindeki bir tesiste çekiliyordu. Engelliler dalgıç kıyafeti giydirilerek ve sırtlarına tüp bağlanarak suya sokuluyordu. İlgiyle programı izlemeye başladım. Her bir engelliye profesyonel olduğu her halinden belli olan bir öğretmen eşlik ediyordu. Yani dalışın sorunsuz olması için gereken her şey düşünülmüştü. Bilenler bilir, Bodrum da pek sahil yoktur, daha çok kayalıktır. Dalışın gerçekleştirileceği tesis de kayalıkların üzerindeydi. Kayalıkların üzerine suya girişi kolaylaştırmak için halıfleks tarzı bir halı serilmişti. Bazı engelliler bu halıdan kaba etleri üzerinde kaydırılarak suya sokuluyordu. Bazılarının koltuk altlarından tutularak suya girmeleri sağlanıyordu. Bu çok ilkel bir yöntemdi. Engellilerin suya girmek için gösterdikleri azim ve isteklerine karşılık suya girişlerindeki çektikleri acıyı gördüm. Gözlerimin yaşardığını ve ağlamaya başladığımı fark ettim. Yapılan bu yüce amaca böylesine bir tablo yakışmamıştı. Bu aktiviteyi düzenleyen kişi veya kurumların elinde imkanlar olmamalıydı, yoksa neden böyle yüce amaçlı bir aktivitede teknoloji kullanmasınlardı. Göz yaşlarımı silerek televizyonu kapattım ve düşünmeye başladım. Türkiye de neden bu teknoloji yoktu; engellileri denize ve havuza nasıl sokabilirdik. Bu işi dünya nasıl yapıyordu. O akşam karar verdim, engellileri kolayca suya sokacak bir makine yapacaktım. Bu benim yeni amacımdı. 

Ertesi gün ofise geldim ve arkadaşlara bir şirket kuracağız ve böyle bir makine yapacağız diye projemi anlattım. Hemen beyin fırtınası yapmaya başladık. Visionumuz belli olmuştu; engellilere özgürlük kazandıracaktık. Bütün enerjimizi ve sevgimizi bu işe yoğunlaştırdık. Ertesi gün Özgür Bedenleri kurmak için harekete geçtik. Bu arada özellikle belirtmek istiyorum; Eşim Sunay hn en büyük destekçim ve ortağım olarak hep yanımda oldu, ona gerçekten en içten sevgilerimi ve en derin saygılarımı huzurlarınızda sunuyorum. Teşekkür ederim Sunay Özdil, hep yanımda olduğun ve hep beni desteklediğin için. Yardımların ve desteğin olmasaydı bugün birçok şeyi yapamayacak ve bu mutluluğu tadamayacak, bunun bir parçası olamayacaktık. 

Havuz asansörü yapabilmek için önce dünyadaki örneklerini araştırdık ve daha yüksek kapasiteli, montajı daha kolay yapılabilen ve daha pratik, daha hijyen ve daha ekonomik bir ürün ürettik. Üstelik bu ürünü suyla çalıştırmayı başardık. Sonunda arge çalışmalarımız bitti ve ilk ürünümüzü 2006 yılında piyasaya sunduk. 

Çok olumlu eleştiriler ve tebrikler aldık. Bu bizim engellilere kazandırdığımız ilk özgürlük ürünü olmuştu. Artık biz bir aileydik. Ailemizin engelli bireyleri, özgürlükleri için bizden istiyorlar, bizlerde yapıyorduk; yapmaya çalışıyorduk. Durmuyorduk, duramıyorduk. Bir proje bitiyor diğeri başlıyordu, bazen birisi bitmeden ikincisi başlıyordu. Duramıyorduk. Çünkü bu yolda sevgimiz, inancımız, aşkımız vardı. Bizim görevimiz, vizyonumuz ailemizin engelli bireylerine özgürlük kazandırmaktı. Ancak o zaman mutlu oluyorduk.
Aqualift havuz asansöründen sonraki ilk projemiz tekerlekli sandalyeler idi. Sonrasında rampalar geldi. Daha sonra engellilerin araca binmeleri-inmeleri ve aracı kullanmaları için gereken tüm sistemleri bünyemizde topladık. Ve sene 2010 yılı bitmeden Özgür Bedenler, engelli araç sistemleri ve donanımları, engelli transfer ve taşıma sistemleri, engelli robot sistemleri, yıkama sistemleri konusunda uzmanlaştı ve aranan, iyi bilinen marka olmaya başladı. Artık Özgür Bedenler ismi en bilinen ve en güvenilen engelli ürünleri üreticisi ve tedarikcisi oldu.
Çoğu kişi bana soruyor, ailenizde engeli birisi mi var, o yüzden mi bu işe girdiniz diye. Gülümsüyorum, çünkü biz zaten bir aileyiz. Ve hergün Allah’a (CC) dua ediyorum. Allah (CC) şifa versin, muhtaç etmesin diye. Bu bir kader... ancak bilinmesini isterim ki ihtiyaç duyulması halinde biz buradayız. Özgürlük için üretiyoruz; özgürlük için tedarik ediyoruz; özgürlük için çalışıyoruz. Ve devam edeceğiz.
Serdar ÖZDİL
CEOÖzgür Bedenler Team


Üretimlerimiz

 1. Aqualift Havuz Asansörü
 2. Asansör Sistemleri
 3. Engelli Asansörleri
 4. Engelli Rampaları
 5. Engelli Çocuk Ürünleri
 6. Engelli Transfer Liftleri
 7. Yatak Tutunma Barları
 8. WC Tutunma Barları
 9. Tekerlekli Sandalyeler
 10. Robotik Sistemler
 11. Fizik Tedavi Ürünleri
 12. Engelli Yıkama Sistemleri


Türkiye Genel Distribütörlüklerimiz ve Mümessilliklerimiz:

 1. Engelli Araç Sistemleri : Access Unlimited - Amerika (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 2. Engelli Araç Sistemleri : Handicare - Danimarka (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 3. Engelli Araç Sistemleri : Kivi - İtalya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 4. Engelli Araç Sistemleri : Veigel - Almanya  (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 5. Robot Kollar ve Robotik Sistemler : Assistive Innovation - Hollanda (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 6. Robotik Destek Kolları : Armon - Hollanda (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 7. Engelli Araç Transfer Sistemleri : Autoadapt - İsveç (Distribütör)
 8. Engelli Araç Liftleri : Autolift - İtalya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 9. Hidrolik Engelli Araç Liftleri : Braun - Amerika (Distribütör)
 10. Engelli Araç Liftleri : Caroil - İtalya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 11. Engelli Yıkama Sistemleri : Ezaccess - Amerika (Distribütör)
 12. Engelli Merdiven Asansörleri : Handicare - Norveç (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 13. Engelli Merdiven Asansörleri : Freelift - Hollanda (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 14. Engelli Merdiven Asansörleri : Minivator - İngiltere (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 15. Engelli Asansörleri : Sites - İtalya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 16. Panoramik Vakum Asansörler : TurboLifter - İspanya-Almanya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 17. Engelli Motorsikleti : Conquest-International - İngiltere (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 18. Tekerlekli Sandalye Bağlama Sistemleri : Q'Straint - İngiltere (Distribütör)
 19. Rampalar : Roll A Ramp - Amerika (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 20. Plastik Rampalar : Excellent Systems - Danimarka (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 21. Alüminyum Rampalar : Kvistberga - İsveç (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 22. Engelli Taşıma Bezleri : Silvalea - İngiltere (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 23. Şişme Tekerlekler : Wheeleez - Amerika (Distribütör)
 24. Banyo Liftleri : Aqua-Joy - İngiltere (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 25. Engelli Motorsikletleri : Huka & Pendel - Hollanda (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 26. İstifleme Makinaları ve Depo Sistemleri : InterDost - Türkiye (Türkiye Genel Distribütörlüğü)
 27. Fizik Tedavi Ürünleri: LiteGait - Danimarka ( Distribütör )
 28. Çocuk Tekerlekli Sandalyeleri : Huka & Pendel - Hollanda (Türkiye Genel Distribütörlüğü) 
 29. Tekerlekli Sandalye Sistemleri : MoveMe - Almanya (Türkiye Genel Distribütörlüğü)

MERT AUTOMATİON GROUP
ANTALYA BÖLGE BAYİSİDİR